Yale VSC030-040AD
8,000 lb Capacity
• Diesel
• Pneumatic Tire
Specifications
| Capacity | 8,000 lbs |
| Power Type | Diesel |
| Tire Type | Pneumatic |
| Tire Type | Pneumatic |
| Drive Type | 4-wheel |
| Fork Width | 6 in |
| Lift Speed | 115 fpm |
| Aisle Width | |
| Fork Length | 48 in |
| Engine Model | Deutz TD2.9L4 |
| Travel Speed | 17 mph |
| Operator Type | Seated |
| Turning Radius | 153 in |
| Battery Voltage | |
| Grade Clearance | 30% |
| Transmission Type | Powershift |
| Weight Distribution | 60/40 (front/rear) |
Compare Similar Models
Browse Yale Inventory
Quick Facts
| Brand | Yale |
| Model | VSC030-040AD |
| Category | Telehandlers |
| Capacity | 8,000 lbs |
| Power | Diesel |
| Specs Updated | Mar 2026 |