Yale NR035AE
3,500 lb Capacity
• Electric
• Polyurethane Tire
Specifications
| Capacity | 3,500 lbs |
| Power Type | Electric |
| Tire Type | Polyurethane |
| Tire Type | Polyurethane |
| Drive Type | Rear-wheel |
| Fork Width | 6 in |
| Lift Speed | 105 fpm |
| Aisle Width | 83 in |
| Fork Length | 48 in |
| Engine Model | |
| Travel Speed | 7.5 mph |
| Operator Type | Seated |
| Turning Radius | 67 in |
| Battery Voltage | 36 V |
| Grade Clearance | 10% |
| Transmission Type | |
| Weight Distribution | |
Compare Similar Models
Browse Yale Inventory
Quick Facts
| Brand | Yale |
| Model | NR035AE |
| Category | Reach Trucks |
| Capacity | 3,500 lbs |
| Power | Electric |
| Specs Updated | Mar 2026 |