| Capacity | 4,500 lbs |
| Power Type | Electric |
| Battery | 36 volts |
| Capacity | 3,500 lbs. to 4,500 lbs. |
| Elevated Height | 444" maximum |
| Customized For Your Applications | Hundreds of configurations available to meet your specific needs |
| Brand | Raymond |
| Model | 7500 Dockstance |
| Category | Reach Trucks |
| Capacity | 4,500 lbs |
| Power | Electric |
| Specs Updated | Mar 2026 |