Raymond 7300
3,500 lb Capacity
• Electric
Specifications
| Capacity | 3,500 lbs |
| Power Type | Electric |
| Battery | 36 volts |
| Capacity | 3,500 lbs. to 4,500 lbs. |
| ACR System | Delivers quicker acceleration and electronic breaking, faster lift and lower speeds, and smooth directional changes for more efficient load handling and movement in storage aisles. |
| Steered Idler | Prevents caster snap, reducing the time it takes an operator to back away from a rack with a load at high elevations - making the most of uptime. |
| Customizations | Hundreds of configurations available to meet your specific needs |
| Open View Mast | Greater visibility leads to increased productivity and operator confidence, fewer errors and less product, rack and facility damage. |
| Elevated Height | 372" maximum |
| Inertial Dampener | Shocks and sways are reduced before they reach the operator compartment - enhancing stability and operator performance. |
| A-Frame Suspension | Delivers smooth, precise handling with full-time traction and steering alignment. |
| Bolt-On Wheel Plate | Allows for easy load-wheel replacement and improved ride quality. |
| Reduced Maintenance | Reduce downtime with advanced, on-board diagnostics that provide self-checking capabilities for simplified troubleshooting and scheduled maintenance intervals of 500 hours — twice that of competitors. |
| Spacious Compartment | Designed for operator comfort with wraparound, contoured padding, multiple lean points, and cushioned floors. |
| Low Entry-Step Height | Easier compartment entry helps operators avoid unnecessary, minimizing fatigue over the course of a shift. |
| Flex Circuit Technology | Easy-to-remove control handle with only 35 parts - 61% fewer parts than competing models - for less maintenance and lower costs. |
| Single-Axis Control Handle | Simultaneous function with intuitive vehicle controls that are easy to learn, for greater operator confidence and productivity. |
Compare Similar Models
Browse Raymond Inventory
Quick Facts
| Brand | Raymond |
| Model | 7300 |
| Category | Reach Trucks |
| Capacity | 3,500 lbs |
| Power | Electric |
| Specs Updated | Mar 2026 |