Raymond 7200 Reach-Fork Truck
4,000 lb Capacity
• Electric
Specifications
| Capacity | 4,000 lbs |
| Power Type | Electric |
| Battery | 24 volts |
| Capacity | 3,500 lbs. to 4,000 lbs. |
| Maximum Load | 4,000 lbs., 2,500 lbs. deep reach |
| Elevated Height | 270" maximum |
| Battery Compartment | Available with 14-inch or 16-inch battery compartment |
| Customized For Your Application | Hundreds of configurations available to meet your specific needs |
Compare Similar Models
Browse Raymond Inventory
Quick Facts
| Brand | Raymond |
| Model | 7200 Reach-Fork Truck |
| Category | Reach Trucks |
| Capacity | 4,000 lbs |
| Power | Electric |
| Specs Updated | Mar 2026 |