Yale MPC060-070VG
6,000 lb Capacity
• Electric
• Polyurethane Tire
Specifications
| Capacity | 6,000 lbs |
| Power Type | Electric |
| Tire Type | Polyurethane |
| Tire Type | Polyurethane |
| Drive Type | Rear-wheel |
| Fork Width | 6.7 in |
| Lift Speed | 33 fpm |
| Aisle Width | 68 in |
| Fork Length | 48 in |
| Engine Model | |
| Travel Speed | 3.7 mph |
| Operator Type | Walkie |
| Turning Radius | 66.9 in |
| Battery Voltage | 24 V |
| Grade Clearance | 4% |
| Transmission Type | |
| Weight Distribution | |
Compare Similar Models
Browse Yale Inventory
Quick Facts
| Brand | Yale |
| Model | MPC060-070VG |
| Category | Pallet Jacks |
| Capacity | 6,000 lbs |
| Power | Electric |
| Specs Updated | Mar 2026 |