Yale GLP060VX
6,000 lb Capacity
• Propane
• Pneumatic Tire
Specifications
| Capacity | 6,000 lbs |
| Power Type | Propane |
| Tire Type | Pneumatic |
| Tire Type | Pneumatic |
| Drive Type | Rear-wheel |
| Fork Width | 6 in |
| Lift Speed | 100 fpm |
| Aisle Width | |
| Fork Length | 42 in |
| Engine Model | |
| Travel Speed | 9.3 mph |
| Operator Type | Seated |
| Turning Radius | 78 in |
| Battery Voltage | |
| Grade Clearance | |
| Transmission Type | |
| Weight Distribution | |
Compare Similar Models
Browse Yale Inventory
Quick Facts
| Brand | Yale |
| Model | GLP060VX |
| Category | Forklifts |
| Capacity | 6,000 lbs |
| Power | Propane |
| Specs Updated | Mar 2026 |