| Capacity | 4,000 lbs |
| Power Type | Electric |
| Battery | 36 volts or 48 volts |
| Capacity | 4,000 lbs. to 6,500 lbs. |
| Travel Speed | Up to 12.1 mph |
| Turning Radius | 68.5" - 78.7" |
| Brand | Raymond |
| Model | 4760 |
| Category | Forklifts |
| Capacity | 4,000 lbs |
| Power | Electric |
| Specs Updated | Mar 2026 |